Історія ліцею

 Історія освіти нашого села починається з відкриття патріархальної школи в 1865 році, згідно закону від 11 серпня 1805 року, відомою під назвою "Політична установа шкільна". Бідою для школи було погане відвідування. Так у 1866 році з 105 хлопців відвідували школу 24, з 96 дівчат — жодної. Погане відвідування дітьми школи можна пояснити такими причинами:

1. Батьки у весняний і осінний період залучали дітей до випасання худоби.

2. Через бідність багато батьків не мали змоги належно одягнути дітей.

3. Значну роль відігравали чутки, поширювані дідичами, які не хотіли школи, що грамотних хлопців у першу чергу забиратимуть до війська.

У парафіяльних школах дітей здебільшого вчили дяко-вчителі. Першим дяко-вчителем в с.Гвід був Гаврилюк В. Вчили дітей за Біблією і Псалтирем. Парафіальні школи знаходились на повному утриманні громад. Так у 1866 році вчитель Гаврилюк В. одержував платню — 65 ринських 10 крейцерів, 3 сажені дров, 1 морг поля і півморга городу. В школі був слуга (робітник), що її обслуговував.

У 1873 році скасовуються тривіальні і парафіальні школи. Замість них утворюються одно, дво, три і багатокласні народні школи. В Гвозді парафіальна школа перетворюється на однокласну з українською мовою навчання. Цікавим є те, що при школі був фруктовий сад. Дана школа проіснувала в селі до 1914 року. З 1914-1921рр. — двокласна школа. В 1921 році була створена 3 класна школа. Через тогочасні обставини наш край опинився в складі Польської держави, політика якої була спрямована на полонізацію українського населення. Навчання в школі велося мішаною мовою (польською та українською), вивчалася німецька мова, як іноземна. Вчителями в більшості були поляки , які часто не знали української мови, а не рідко ігнорували її. Вони не розуміли дітей, а діти їх. В 1927-28 рр. мастер Момут на народні кошти побудував нову двоповерхову школу, в якій було 4 річне навчання. До цього діти вчилися в читальні. Землю (1,5 морга) для будівництва нової школи надав місцевий парох Володимир Лісинецький. Першими вчителями в новій школі були: Ольга Шелеговська, Марія Ружичка, Марія Нідзельська, Марія Вишковицька. Директорами школи були Покеза, Дмитрик. В 1932 році в Польщі проведено шкільну реформу згідно якої вводилося обов'язкове навчання дітей віком від 7 до 14 років, школа стала семирічна. Але значна частина учнів не відвідувала школу через злидні.

У вересні 1939 року з приходом нової влади настали великі зміни і в системі освіти. Згідно постанови Ради Народних комісарів в селі відновлено семирічну школу на рідній мові і безкоштовним навчанням. Першим директором семирічки був Красніков, який приїхав із Росії. З початку Німецької окупації в школі був госпіталь для ворожих солдатів, а потім було відновлене навчання. Директором школи в роки була Паспа Марія Войтихівна — вчитель німецької мови. З 1944 року в селі Гвізд продовжує працювати семирічна школа. Однак велика протяжність села становить проблему відвідування, яка завжди була актуальною. Тому в 1951 році в селі відкривається ще і початкова школа в горішній частині села. В 1946 році семирічку очолила Малик Віра Євгенівна. Початкову в 1951 році — Олексюк Ярослав Миколайович. В 1958 році школа була реорганізована в середню і проіснувала, як середня до 1964 року. В 1964 році стає восьмирічною і при школі працює вечірня школа. Кількість учнів в школі постійно зростала і поміститись у 2-х поверховому приміщені було важко, школа працювала у 2 зміни. Директором Лисаком Я. Я. був збудований корпус № 2 але і це не вирішило проблему.

В 1978 році розпочинається будівництво нової середньої школи на 624 учнівських місць. 1 вересня 1984 року знаменна подія в житті школи. Спільні зусилля будівельників, педколективу та громадськості села увінчалася успіхом. Двері відчинила новозбудована школа. З 1984 року школа працює як середня.

2021 року відповідно до Закону України "Про повну загальну середню освіту" та рішення сесії Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області від 15.01.2021 року №98-4/2021 "Про зміну засновника, перейменування закладів освіти та затвердження нових версій Статутів" змінено назву Гвіздської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Надвірнянської районної ради Івано-Франківської області на Гвіздський ліцей Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області.

У ліцей навчаються 580 здобувачів освіти.

Освітню діяльність забезпечують 73 педагоги, з яких мають звання: старший вчитель – 13 осіб,  «учитель – методист»  – 1 особа.


Корисні посилання

×Закрити

Коментарі читачів